Okul Öncesi Öğretmenleri Paylaşım Zirvesi'ndeyiz

09-02-2019

Anaokulu öğretmenlerimiz ve Bilgisayar öğretmenimizin katılımı ile Okul Öncesi Öğretmenleri Paylaşım Zirvesi'ndeydik.

Eğitimde yapılan/yapılacak olan yenilikleri anlatan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un Danışmanı Dr. Adem Çilek, milli vizyonumuzdan, Eskişehir'de yapılan eğitim çalıştayının gündem maddelerinden biri olan çocuklarımızın mutluluğu için öğretmenlerimizin mutlu olmasının gereğinden bahsetti.

Zirve de söz alan ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Serap Sevimli Çelik, özellikle okul öncesinde öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek için öncelikle hem kendi hem de öğrencilerimizin bakış açısını değiştirmemiz gerektiğini ve bunun için farklı çözüm yollarını deneyerek özgün fikirler geliştirilmesi gerektiğini anlattı.

Büyük C ve küçük c'nin, toplumlara yön veren fikirlerin ve günlük sorunlara farklı çözüm yolu geliştirmenin hayatımız da ki yerinden bahseden Dr. Çelik, bakış açımızı değiştirerek günlük hayatta karşılaştığımız problemlere alternatif çözümler getirerek çocuklarımıza hayal kurmayı öğretmeyi aynı zamanda da yaratıcılığın %1'nin ilham, %99'unun emek olduğunu; bununda hayal kurarak, doğru cevaplar yerine doğru soruları sorarak, pratik yaparak, zaman harcayarak yaratıcı ifade ve bilgiden kaynaklanan mutluluğu uyandırmanın önemini vurguladı.

Atölyelere ve okul öncesi robotik kodlamada yapılabilecek atölyelere katılarak zirveyi tamamlayan öğretmenlerimiz, yeniliklere dahil olmaya devam ediyor.