Özel Bursa Teknoloji Fen Koleji

Duyurular

01.09.2021 2146  Ana İlk Orta Lise

Haydi Sende Bize Katıl... Ağaç Biriktirelim!

Dünyada yaşayan her bireyin, çevremizi koruması amacıyla doğal varlıkların korunmasına destek olması gerekiyor.

“Haydi Sende Bize Katıl Ağaç Biriktir” kampanyası kapsamında her gün kumbaralarına 1 TL atan Teknoloji Fen Koleji öğrencileri, yıl sonunda TEMA’ya 30 fidan bağışlayarak yarınlarımızı yeniden yeşertecekler.

Fidanın için her akşam kumbarana 1 TL atarak sende geleceğe nefes ol. Her ayın son günü biriktirdiğin fidan parası ile TEMA Vakfı na bağışta bulunarak yarınlarımızı yeşertmeye destek ol. https://www.tema.org.tr/bagislar 

16.07.2021 2141  Ana İlk Orta Lise

Kodlanan Değil, Kodlayan Bir Gelecek!

Dünya değişiyor; bilgiye ulaşma, öğrenme yöntemleri de yeniden tanımlanıyor. Dünün kalıplar üzerinden ilerleyen eğitim anlayışı, bugün yerini çok daha etkin, öğrenciye özel öğrenme modellerine bıraktı. Bu yeni eğitim standardında; yetenekleri keşfetmek, öğrenme kabiliyetini arttırmak, bilgiye bütünsel bakmak, özgüveni yükseltebilmek, bilgi temeli üstünde, bilgi üretmek ana hedefleri oluşturuyor. Yeni dünyanın çok boyutlu eğitim algısıyla planlanan “Teknoloji Fen Koleji”, etkileşimli sınıflar ve laboratuvarlarda "teorik bilgiyi deneme, yaşama, keşfetme öğrenme ve bilgiyi kalıcı kılma” anlayışıyla yapılandırıldı.

Biz bilgiyi hem alan, hem de üreten bir gelecek nesil hayal ediyoruz. Eğitimin tanımını bu hayalle sil baştan yazıyoruz.

29.03.2021 2129  Ana İlk

Bireysel Rehberlik Görüşmelerimiz Başladı

Bireysel rehberlik anlayışını benimseyen Özel Teknoloji Fen Koleji, psikolog ve psikolojik danışmanlar eşliğinde, öğrenci ve velilerle yaptığı bireysel görüşmeler sayesinde kişiye özel, çözüm odaklı bir rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Bireysel Görüşme ile amaçlanan;

  • Öğrencimizi yakından tanımak,
  • Öğrencimizin okulumuzu tanımasına fırsat sunmak,
  • İlgi, yetenek ve farklılıklarını keşfetmek için bir adım atmak,
  • Öğrencimizi akademik ve gelişimsel açıdan değerlendirmek,
  • Gözlem ve çeşitli envanterler kullanarak grup içerisindeki uyumunu tespit etmek, böylece en doğru sınıf ortamına yerleştirmek,
  • Öğrencimizi öğrenme stiline uygun, en doğru öğretmen ile buluşturmak.

Teknoloji Fen’li olmak için randevu alarak okulumuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

09.02.2021 2124  Ana İlk Orta Lise

“Teknoloji Fenli” olma şansını kaçırmayın!

"Kodlanan Değil Kodlayan Bir Geleceğin Adresi Teknoloji Fen Koleji"nde erken kayıt fırsatları başladı.

Geleceğiniz için, doğru olanı seçmek için sizleri okulumuza bekliyoruz. “Teknoloji Fenli” olma şansını kaçırmayın!

 

13.11.2020 2105  Ana İlk Orta Lise

"Okulum Temiz" Belgesini Almaya Hak Kazandık

Uludağ Üniversitesi tarafından Bursa da ilk ve tek "Covid-19 Risk Analizi ve Önlemler" Raporunu alan okulumuz MEB ile TSE arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme İşbirliği Protokolü" kapsamında 26 Eylül de hak kazandığı "OKULUM TEMİZ" belgesine de kavuştu.

30.08.2020 2100  Ana İlk Orta Lise

Covid-19 Risk Analizi Raporunu Alan Tek Okul

Özel Teknoloji Fen Koleji, Uludağ Üniversitesi tarafından verilen "Covid-19 Risk Analizi" raporunu alan ilk ve tek okul olmuştur.

17.08.2020 2095  Ana İlk Orta Lise

Elektrikli Aracımız; Verd-e

Teknoloji Fen Koleji olarak öğrencilerimize hayallerini ürüne dönüştürme, hayallerini gerçekleştirme aşamasında her zaman destek olan bir kurum olduk. “Kodlanan değil kodlayan bir gelecek” sloganı ile yola çıktığımızda, gerçekleştirmek ve başarmak istediğimiz buydu.

Elektrikli araba projesinin yapılmasını isteyen ve bizi buna inandıran Teknoloji Fen Lisesi öğrencileri oldu. Öğrencilerimizin Bilişim dersinde tasarladıkları ürünler, hayallerini ürüne dönüştürebilme imkanları ve bunun hayalden öte gerçekleşecek bir proje olduğuna inanmaları sonucunda elektrikli araba yapmaya karar verdik. Çünkü elektrikli arabalar, yakıt tasarrufu sağlamasının yanı sıra karbon emisyonunu azaltması nedeniyle çevreye verilen zararı en aza indirgeyerek, olumlu etkiler yaratmaktadır. 

Verd-e, benzinli ve dizel araçlar gibi karbonmonoksit salmayan, çevreye zarar vermeyen, çevreci bir araç olacak. Şunu biliyoruz ki, gelecekte güneş ve rüzgar gibi doğal enerji kaynaklarının kullanımı çok yaygınlaşacak. Dolayısı ile enerji tüketimi hem daha az maliyetli hem de çevreye duyarlı olacak.

Teknoloji Fen Koleji olarak projemizle Tübitak Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katılacağız. Amacımız, yarışmada birinci olarak derece almak. Zaten okul olarak bu projenin çalışmalarına başlamamızdan sonra Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’u tanıtması, bizlere doğru yolda olduğumuzun bir kanıtı oldu. TOGG’un merkezinin Bursa olacak olması ve üretimde nitelikli iş gücü yetiştirmek adına liselerde “Elektrikli Araç Dalı” açmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın harekete geçmesi, işimize dört elle sarılmamıza ve lise öğrencilerinin de şimdiden bunu başarabileceğini göstermek istiyoruz.

08.08.2020 2089  Ana İlk Orta Lise

Covid 19 Salgınına Karşı Alınan Tedbirler ve Önlemler

Covid 19’un ana bulaşma yolunun damlacık ve temas yoluyla olduğu Dünya Bilim Kurulları tarafından açıklanmıştır. Okullarda Covid 19 bulaşma riskini en aza indirmek için yapılacaklar süreç yönetimidir.

Bu süreç yönetiminde okul yönetimi, öğretmenler, aileler, öğrenciler ve okul çalışanlarının üzerine düşen görev ve sorumluluklar bulunmaktadır. Süreç öğrenciler ve tüm çalışanlar için sabah evde başlar, okulda devam eder ve yine akşam evde tamamlanır.

OKULUMUZDA ALINAN ÖNLEMLER

1. Okulumuzu açmadan önce kullanılacak alanlarımızı belirlemiş olup doğal havalandırma koşullarımızı sağlamış bulunmaktayız. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Termodinamik Anabilim Dalı uzmanları tarafından verilen Covid 19 Risk Analizi Raporunda “ Okulun ve sınıfların havalandırılmasında, iç (egzoz) havasıyla karışım yapmadan %100 dış (taze) hava kullanılıyor olması” olumlu olarak değerlendirilmiştir.

2. Sosyal mesafe kuralı ile ilgili yönlendirme ve işaretleme gereken alanlar tespit edilmiş olup işaretlemeler gerçekleştirilmiştir.

3. Tüm koridor, tuvalet ve yemekhane de Covid 19 önlemleri ile ilgili bilgilendirici afişler (el yıkama, tıbbi maske kullanımı, okul içinde uyulması gereken kurallar vb.) asılmıştır.

4. Su ve sabuna erişim olmayan noktalarda dezenfeksiyon için kullanılacak el dezenfektanları yerleştirilmiştir.

5. Birden fazla işlemde kullanılacak malzemelerin kullanım öncesinde dezenfeksiyon veya sterilizasyon edilme işlemi ile ilgili önlemler planlanmıştır.

6. Okulumuzda öğrenci kabulüne uygun güvenlik ve hijyen koşulları sağlanmış olup okulumuz hizmete başlamadan önce tamamen dezenfekte edilmiştir.

7. Okulumuzda tüm ortamların dezenfeksiyonu kurumumuz tarafından periyodik bir şekilde planlanmıştır.

8. Her gün tüm yaşam alanlarında aynı öğrenciler bir arada olacaktır. Gruplar arası geçişe izi verilmeyecektir. Gruplardan sorumlu öğretmenimiz diğer gruplarla temas edilmemesi konusunda gerekli hassasiyeti gösterecektir.

9. Okuldaki tüm hizmet alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat edilecektir.

10. Özellikle eller ile sık sık dokunulan yüzeyler (kapı kolları, aydınlatma düğmeleri, merdiven trabzanları vb.) ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavaboların temizliğinin belli periyotlarla yapılması planlanmıştır.

11. Her odanın temizlik bezleri ayrı planlanmış olup ders yapılan ortamların periyodik olarak havalandırılması sağlanacaktır.

12. Grupların dönüşümlü olarak bahçeye çıkarılması planlanmıştır.

13. Okulumuza evlerden oyun, oyuncak vb. malzemeler kabul edilmeyecektir.

14. Velilerimizin çocuklarımızı bırakırken ve alırken sosyal mesafe kurallarına uyulması amacı ile güvenlikten geçişlerine izin verilmeyecek olup öğrencilerimiz kontrol altında velisine güvenlikten teslim edilecektir.

15. Sosyal mesafenin korunması amacıyla sınıflarımızdaki ikili masa ve sıralarımız tekli olacak şekilde değiştirilmiştir. Tekli sıraların arasında 1.5 metre kuralı korunacak olup her öğrenci hep aynı sırayı kullanacaktır. 

16. Öğrencilerin sosyal mesafesini artırmak ve sınıfta daha ferah bir alan yaratmak amacıyla sınıf içi öğrenci dolapları koridorlara alınmıştır. Öğrenciler dersteyken koridorlarda dolap yüzeyleri periyodik olarak temizlenecektir. 

17. COVİD 19’dan sorumlu bir personel görevlendirilmiş olup izolasyon odası oluşturulmuştur. 

18. Sağlık Bakanlığı yönergelerinde belirlenen 4 m2’ye bir kişi kuralı okulumuzda  22 m2’ye 1 kişi olarak uygulanmaktadır. 

19. Yemekhane masalarındaki oturum düzeni öğrencilerin arasında en az 1 metre olacak şekilde planlanmıştır. Yemek saatleri her kademe için ayrı olacak şekilde planlanmıştır. Masalarda tuz ve baharatlıklar tek kullanımlık olacak şekilde düzenlenmiştir.

20. Bütün velilerimize COVİD 19 bilgilendirme formu ve taahhütnamesi gönderilecektir. Taahhütnamelerin imzalı şekilde tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. 

21. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayetlerinden herhangi biri olan öğrenciler okula bilgi verilerek gönderilmemelidir. Aile içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi COVID 19 belirtileri olan ya da COVID 19 tanısı alan, temaslısı olan kişi bulunması durumunda okula ivedilikle bilgi verilmesi gerekmektedir.

22. Mümkünse her gün aynı velinin öğrenciyi alması ve bırakması sağlanmalıdır. Mümkünse büyükanne/büyükbaba gibi 65 yaş üstü kişiler veya altta yatan hastalığı olanlar öğrencileri bırakıp almamalıdır.

23. Öğretmen, öğrenci ve tüm çalışanlarımız için maske kullanımı zorunludur. 

24. Okula başlarken tüm öğrencilerimize hastalıkla ilgili bilgilendirme yapılacak olup her yaş grubu için hijyen kuralları öğretmenlerimiz tarafından desteklenecektir. 

25. COVID 19 bulaşma riskini arttıracağından salgın döneminde zorunlu olmayan toplu etkinlikler yapılmayacaktır. Yapılması gerekli görülen etkinliklerin açık alanda yapılması tercih edilecektir. Etkinliklerde maske takılacak, sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır.

26. Kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmaması yönünde önlemler alınacaktır. 

27. Her yıl okul mağazamızda yapılan kitap-kırtasiye ve kıyafet satışlarımız tedbir amaçlı online olarak planlanmıştır. 

28. COVİD 19 sebebiyle öğrencinin adresinin dışında servis kullanımına izin verilmeyecektir. Her akşam düzenli olarak servis içleri dezenfekte edilecektir. Servilerde her öğrenci sabit/aynı koltuğa oturacaktır.

29. Temizlikte kullanılan bezler hergün dezenfekte edilip makinada yüksek derecede yıkanmaktadır. 

TEKNOLOJİ FEN KOLEJİ YÖNETİM KURULU

 KVKK Aydınlatma Metni   Ziyaretçi Açık Rıza Metni   KVKK Politikası 
Mersis No:0605005002500092
İnandığınız gibi yaşamıyorsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız. Hz. Ömer