Online Kayıt Yeterlilik Sınav Başvurusu 1437

Özel Bursa Teknoloji Fen Koleji

Etkinlikler

21.01.2021 3365  İlk

Okuma Bayramı Coşkusu

Teknoloji Fen Koleji 1.sınıf öğrencileri büyük bir heyecanla hazırlandıkları Okuma Bayramı Şenliği’nde birbirinden renkli ve güzel performanslarla ailelerinden ekran başında büyük alkış aldılar.

İlkokul ve Ortaokul Müdürümüz Müge Düşmez konuşmasında “Dileğimiz aydınlık zihinleriyle belki de bugüne kadar kimsenin görmediği hatta hayal bile edemediği fikirler, buluşlar ve idealler keşfetmeleri, tarihe imza atmalarıdır. Saygılı, dürüst ve hoşgörülü bir Cumhuriyet genci olarak yetişen çocuklarımızı; onlara emek vererek öğretmeye çalışan öğretmenlerimizi; güvenleriyle bizlere desteklerini esirgemeyen siz değerli velilerimizi çabalarından dolayı kutluyorum” sözleriyle günün anlam ve önemini vurguladı. Yaşadığımız süreçte, onların birer kahraman olduğunu belirten Okul Müdür Yardımcımız Gökhan Akıllı, bir çocuğun okumaya başlaması aslında evrenin keşfidir. Çocuğun okuduğunu anlamaya başlaması ise tam da kendisini ve evreni tanımasıdır. Siz ister inanın ister inanmayın bugün onlar için bayramdır. Bugün onlar için başarmanın en keyifli anıdır.” ifadelerini kullandı.

Online olarak gerçekleşen Okuma Bayramı Şenliği’nde müzik öğretmenlerinin öğrencilerimiz için hazırladıkları video ile eğlenceli dakikalar yaşayan 1.sınıf öğrencilerimiz, evlerinde hazırladıkları okuma pastalarını aileleri ile üflediler.

Miniklerimizi kutluyor, bu güzel gösterimize ortak olan izleyicilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

21.01.2021 3364  Ana İlk Orta Lise

Kavşak Kördüğümü

Problem

Trafikte kavşaklarda trafiğin yoğun olduğu zamanlarda, yeşil yanarken kavşağa giren araçlar (1 nolu araçlar), önündeki araçlardan dolayı, kendisine kırmızı ışık yandığında hala kavşaktan çıkamamaktadır.

Bu durumda dik yönde kavşağa girecek araçların (2 nolu araçlar) önünü tıkamaktalar.

2 nolu araçlar araçlar kendilerine yeşil ışık yandığında diğer araçlardan dolayı karşıya geçememektedir. 

Soru

Bu kördüğüm problemini çözmek için öneriniz nedir?

04.01.2021 3363  Orta

Thomson Atom Modeli

Teknoloji Fen Koleji 7.sınıf öğrencileri, fen bilgisi dersinde öğrendikleri Thomson atom modelini üzümlü kek yaparak evlerinde eğlenceli bir şekilde gözlemlediler. 

Peki Üzümlü Kek Atom Modeli Nedir?

1897 yılında İngiliz fizikçi John Joseph Thomson, yaptığı deneyler sonucunda, maddenin en küçük parçasının atom olmadığını ve onu oluşturan daha temel parçacıklar olduğunu kanıtladı.
 
Thomson´a göre, atomun içinde artı ve eksi yükler bulunuyordu ve bunlar, üzümlü kekin içindeki üzümler gibi dağınıktı.
 
Üzümler eksi, geri kalan kısımsa artı yüklüydü. Thomson, aynı cins yüklerin birbirini ittiğini, farklı cins yüklerin birbirini çektiğini de ortaya koydu. Eksi yüklere de "elektron" adını ilk kez o verdi.
 
Thomson´ın üzümlü kek modeli, Dalton´un "atom parçalanamaz" düşüncesinin yıkılmasına neden oldu.
 
Thomson, "elektronları" keşfettiği için 1906 yılında Nobel Fizik Ödülü Aldı.

30.12.2020 3362  İlk

Uzayın Sırrı Karadelik

Çocuk Edebiyatımızın başarılı yazarlarından İlkay Marangoz, 4.sınıf öğrencilerimiz ile buluştu.

“Uzayın Sırrı Karadelik” isimli kitabının yazılış hikayesinden bahseden yazarımız öğrencilerimizle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz, büyük bir merakla ve heyecanla dinledikleri İlkay Marangoz’a yazarlıkla ve kitaplarıyla ilgili merak ettikleri soruları da sorma şansı buldu. Öğrencilerimizin sorularınızı içtenlikle yanıtlayan yazarımıza çok teşekkür ederiz.

28.12.2020 3361  Orta

Aşçılar İş Başında, Mutfakta Pizza

Teknoloji Fen Koleji ortaokul öğrencileri matematik dersinde işledikleri kesirler konusunu “dene, yaşa, keşfet, öğren ve bilgiyi kalıcı kıl” anlayışı ile Mutfak Atölyesinde pizza etkinliği ile pekiştirerek kalıcı öğrenmenin keyfine varıyor.

Eğitime uzaktan devam ettiğimiz bu süreçte etkinliğimizi evlere taşıyarak hem öğrendiklerini pekiştiren hem de aileleri ile keyifli vakit geçiren ortaokul öğrencilerimiz, birbirinden farklı malzemeler kullanarak kesirler konusunu pekiştirme fırsatı buldular.

26.12.2020 3360  Ana İlk Orta Lise

Online Satranç Turnuvası Heyecanı

Bir spor dalı olan satranç, çocukların gelişimleri üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir. Uzun seneler boyunca severek oynanan satranç aynı zamanda bir eğitim aracı olarak da önem kazanmaktadır. Öğrencilerin konsantrasyon seviyelerinin yükselmesinde ve okul başarılarının artmasında etkisi olan satrancı Özel Teknoloji Fen Koleji olarak, her an ve her yerde öğrencilerimize ulaştırmaya devam etmekteyiz. Evde eğitim sürecinde Satranç Atölyesi ile öğrencilerimizi satrançla buluştururken, düzenlediğimiz Online Satranç Turnuvası ile de gelişen becerilerini değerlendirmelerine olanak tanıyoruz.

2020 yılının son turnuvası olarak organize ettiğimiz Online Satranç Turnuvası 26 Aralık 2020 tarihinde Lichess.org platformu üzerinden gerçekleştirildi. 

Teknoloji Fen Koleji öğrencilerinin yanı sıra Türkiye genelinde tüm öğrencilerin katılımına açık olan turnuva, 5+3 ve 3+2 düşünme temposu şeklinde düzenlendi. "Maskeni tak, mesafeni koru ve hamleni yap” sloganı ile üç kategoride gerçekleştirilen turnuvada 110 sporcu hamle yaptı. Heyecan dolu karşılaşmaların, centilmence hamlelerin yapıldığı turnuvaya katılım sağlayan öğrenciler kıyasıya mücadele ederken keyif dolu anlar yaşama imkanı buldular. Her kategoride ilk üç dereceyi elde eden sporcularımıza katılım sertifikası ve sürpriz ödüller hediye edildi. 

1. ve 2.Sınıf Kategorisi Dereceye Girenler

  1. Aras Baran
  2. Berkay Akova
  3. Zeynep Sönmez

3. ve 4.Sınıf Kategorisi Dereceye Girenler

  1. Ömer Üstün
  2. Ömer Güneş Türk
  3. Hasan Yiğit İşlek

5,6,7-8.Sınıf Kategorisi Dereceye Girenler

  1. Egehan İpek
  2. Talha Güneş Türk
  3. Batın Okur

24.12.2020 3359  İlk Orta

Eğitim 4.0 (Education 4.0)

Eğitim 4.0 (Education 4.0), ezbere dayalı sistemin yerine dijital teknolojilerden faydalanan ve kişiye özel eğitim ile yeni dünyanın ihtiyaçlarına yanıt veren, deneyim temelli yeni bir eğitim sistemidir.

Yeni nesillerin Endüstri 4.0 dünyasının ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde eğitilmesini öngören bu sistem; teknolojiyi, bireyselliği ve keşfe dayalı öğrenmeyi hayatımıza getirmektedir. Gün geçtikçe popülerliği ve önemi artan yapay zeka ve makine öğrenimini, eğitim ve öğretim sistemize ekleyerek öğrencilerimizin küçük yaştan itibaren sistemden faydalanmasına ve günlük hayatlarına dahil etmelerine önem veriyoruz.

Yapay zekalı sistemler ve uygulamaları ile duygu durumunu okuyarak uygulamasını gerçekleştiren öğrencilerimiz, ilk ve farklı olan bu deneyimi başarı ile tamamlayarak "dene-yaşa-keşfet-bilgiyi kalıcı kıl" anlayışımızla eğlenerek öğrenmeye devam ediyorlar.

 

23.12.2020 3358  İlk

Öğrencilerimiz Yazar İlkay Marangoz ile Buluştu

Çocuk Edebiyatımızın en başarılı yazarlarından İlkay Marangoz, 2.sınıf öğrencilerimiz ile buluştu.
 
"Gezgin Bulut ve Kırmızı Küçük Valiz" isimli kitabının yazılış hikayesinden bahseden yazarımız öğrencilerimizle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz, büyük bir merakla ve heyecanla dinledikleri İlkay Marangoz a yazarlıkla ve kitaplarıyla ilgili merak ettikleri soruları da sorma şansı buldu. Öğrencilerimizin sorularını içtenlikle yanıtlayan yazarımıza çok teşekkür ederiz.

10.11.2020 3357  Ana İlk Orta Lise

Atamızı Saygıyla Andık

Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Devlet Adamı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün 82. yıldönümünde saygıyla, sevgiyle ve minnetle anıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük lider, devlet adamı ve komutan Mustafa Kemal Atatürk ü saatler 09.05 i gösterdiğinde okulumuzda derin bir özlem ve saygıyla andık. Her sene olduğu gibi bu sene de 10 Kasım sabahı saatler 09:05’i gösterdiğinde gönderdeki bayraklar yarıya indirildi. Atamızın manevi huzurunda saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşımızı okuduk. Okul müdürümüz Müge Düşmez in Atatürk büstüne çiçek bırakmasının ardından Teknoloji Fen Kolejinin anaokulundan liseye kadar tüm öğrencileri, Atatürk büstünü çiçek bahçesine çevirdi. 

Özel Teknoloji Fen Koleji 2.sınıf öğrencilerinin görev aldığı okul koromuz, söyledikleri Atatürk şarkıları ile büyük beğeni topladı. 

 

 KVKK Aydınlatma Metni   Ziyaretçi Açık Rıza Metni   KVKK Politikası